NEFORMALNO IZOBRAŽEVANJE
V program vključujemo različne skupine ljudi z namenom pridobivanja neformalne izobrazbe, znanj ter ključnih kompetenc in veščin. Osebam, ki so v okviru programa vključene v različne oblike pridobivanja neformalnega znanja, so omogočena različna usposabljanja, izobraževanja, individualni in skupinski mentorski sestanki ter druga potrebna podpora.
Smo učna baza za opravljanje obvezne študijske prakse za študente različnih fakultet v Sloveniji (FSD, FF, PF, SFU, TF, FU, Erudio, FUDŠ in druge) ter mednarodnih izmenjav.
Prostovoljci so izrednega pomena pri izvajanju programa in nudenja pomoči. V program vključujemo večje število prostovoljcev, ki se v program vključujejo na različne načine: individualno delo, delo s skupino, delo v skupnosti in podporne aktivnosti.
Prostovoljec z otroki oz. mladimi v centru naveže prijateljski stik, jim pomaga pri šolskem delu, jim je v oporo in z njimi kvalitetno preživi prosti čas. Prostovoljci–mladinski voditelji so pomembni pri delovanju centra saj s svojo angažiranostjo, inovativnimi idejami in znanji, predstavljajo mladinsko delo.
Dijaki lahko v okviru programa opravijo določeno število ur, ki se jim upoštevajo pri izpolnjevanju šolskih obveznosti. Obvezno izbirne vsebine lahko opravljajo individualno ali skupinsko, ko se pri opravljanju pridruži cel oddelek določenega letnika.
V sodelovanju s srednjimi šolami vključujemo v program dijake, ki so se odločili, da bodo v okviru alternativnega vzgojnega ukrepa v našem centru opravili določeno število ur. Dijak dobi priložnost, da se vključi v organizirano neformalno skupino, dobi uvid v delovanje organizacije, se spozna z različnimi ranljivimi skupinami, prevzame odgovornost za svoje vedenje, pridobi vpogled v življenjski svet drugih in si razširi socialno mrežo.
V sodelovanju s Centri za socialno delo in Upravo za probacijo vključujemo v program posameznike, ki jim je bilo kot alternativa plačilu denarne kazni, omogočeno opravljanje delo v splošno družbeno korist.
PROSTOVOLJSTVO
Prostovoljcem nudimo različne oblike strokovne pomoči pri delu, redne mentorske sestanke ter usposabljanja in izobraževanja. Ob zaključku opravljanja prostovoljnega dela izdamo potrdilo o opravljenem prostovoljnem delu.
K sodelovanju vabimo ustvarjalne, inovativne ter dinamične osebe, ki ji je delo z mladimi v veselje in izziv. Pričakujemo odgovoren odnos do dela, zanesljivost ter komunikativnost.
S prostovoljcem sklenemo dogovor o prostovoljnem delu ter skupaj naredimo načrt dela v programu. Obvezno je vodenje evidence prisotnosti, vodenje dnevnikov dela (pri individualnem druženju), spoštovanje pravil centra ter udeležba na mentorskih sestankih.
Veseli bomo, če imaš vsaj dve uri na teden časa, rad delaš z mladimi in te to delo na individualnem ter skupinskem področju zanima.
Delo poteka v obliki druženja z otroki in mladostniki ob preživljanju prostega časa na različne načine (npr. igranje družabnih iger, prebiranje literature, učna pomoč, pomoč pri domačih nalogah …). Prav tako je dobrodošla pomoč pri pripravi in izvajanju različnih aktivnosti, med katere spadajo športno rekreacijske, bralne, ustvarjalne, pogovorne delavnice poleg mnogih drugih.